Vpliv premika ure na naše zdravje

V nedeljo 27. oktobra, bomo naše ure zopet premaknili nazaj, saj prehajamo v zimski čas. Čeprav bo dodatna ura spanja s sobote na nedeljo dobrodošla, so dolgoročni učinki prehoda na zimski čas manj spodbudni.

Premik ure lahko vpliva na naše zdravje

Prva stvar, ki jo jeseni in pozimi začnemo pogrešati, je svetloba. Naše telo lahko zelo hitro začne čutiti negativne učinke njene manjše prisotnosti. Premik ure pomeni krajše dneve in napoveduje prihod zime ter dolge večere. Obstaja veliko študij, katere so dokazale, da premik ure ne godi našemu počutje in zdravju. Ena od teh je študija Josepha Gannon, strokovnjaka za motnje spanja.

 

Sprememba časa telo prisilili v drugačen notranji, cirkadialni ritem. Gre za 24 urni cikel, ki uravnava vse funkcije našega telesa in je povezan tudi z dnevno svetlobo. Ta v telesu zavira nastajanje hormona melatonina, ki je zaslužen za spanec in ga več nastaja tedaj, ko pade mrak. Kadar se dan zvečer hitro za eno uro skrajša, v telesu melatonina nastaja več, ne glede na to, koliko kažejo urini kazalci. Zaradi tega lahko postanemo bolj apatični, malodušni in utrujeni.

 

Obstajajo dokazi, da ima premik ure na zimski čas še druge, dolgoročne posledice:

  • Naraste število prometnih nesreč.
  • Naraste število srčnih zastojev.
  • Naraste tveganje za možgansko kap.
  • Več je diagnoz depresije, preobčutljivosti in glavobolov.

 

Je spreminjanje ure stvar preteklosti?

Kljub temu, da je Evropska komisija lansko leto napovedala, da bomo v Evropski uniji letos zadnjič premaknili ure, se za zdaj ni spremenili nič. Tudi ta konec tedna bomo namreč spali eno uro dlje, saj odločitev o prenehanju premikanja ure še ni bila sprejeta.

 

Poznate učinke svetlobne terapije?

Zaradi pomanjkanje naravne svetlobe pride v našem organizmu do neravnovesja. Ko smo izpostavljeni umetnemu svetlobnemu viru, pa ta v pravem trenutku sproži sproščanje ustreznih hormonov in tako organizmu pomaga, da spet vzpostavi želeno ravnovesje.

 

Svetlobna terapija vam lahko pomaga tudi pri različnih težavah s spanjem, ki so povezane z motnjami ritma dneva in noči. V pomoč je tudi pri blažji obliki depresije, kronični utrujenosti, različnih razpoloženjskih motnjah in stresu. S svetlobno terapijo si lahko pomagajo tudi tisti, ki imajo težave zaradi časovne razlike po potovanju, pa tudi tisti, ki opravljajo izmensko delo oziroma tisti,  ki delajo v prostorih brez dnevne svetlobe.

 

Ne čakajte - poskusite z našim simulatorjem sončnega vzhoda in sončnega zahoda, Wake-up Light.

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih